קטגוריותעיסקת החטופים

בשולי עיסקת החטופים

ב-7.10 פרצה המלחמה.

מחבלי החמאס וארגוני טרור נוספים חטפו כ-240 בני אדם, חלקם אזרחים, לתוך רצועת עזה – ונגעו בעצב החשוף ביותר של החברה הישראלית.
אמש, החליטה ממשלת ישראל לאשר עיסקה במסגרתה ישוחררו מקצת מהחטופים, "בתמורה" לשחרור אסירים והפסקת אש.

אין לי דעה על העיסקה שגובשה. גם משום שהמידע שהובא בפני מקבלי ההחלטות לא הובא גם בפניי, גם משום שתמונת המלחמה שלהם חדה בהרבה בשלי – ובעיקר משום שמדובר בסיטואציה בלתי אפשרית, שבה כל החלטה היא גם נכונה וגם שגויה, בעת ובעונה אחת.
אז ביחס לעיסקה עצמה, אין לי מה לתרום לדיון.

מה בכל זאת?
בשנים האחרונות בכלל, ובשנה החולפת בפרט, מדינת ישראל הסתחררה בטירלול ה-"משילות".
בבסיס הטימטום הקולקטיבי הזה עמדה עלילה לפיה מערכת המשפט מונעת מהממשלה למשול, ובפועל "המשפטנים" הם שמקבלים את ההחלטות, על פי תפיסת עולמם המוזרה, ופוגעים בביטחון האומה ואזרחיה.

תילי תילים של מילים נכתבו על החלטות של יועמ"שים או על פסקי דין של בית המשפט העליון, בניסיון להפוך אותם לאבני דרך בגיבוש המדיניות הביטחונית של ישראל.
כל אירוע משפטי שדבק בו אבק של "שמאלנות" הפך לכותרת שנטחנה עד דק באולפני ערוץ 14, ברשתות החברתיות ובטורים של קלמן ליבסקינד.כל אירוע משפטי שדבק בו אבק של "שמאלנות" הפך לכותרת שנטחנה עד דק באולפני ערוץ 14, ברשתות החברתיות ובטורים של קלמן ליבסקינד.

ואז מגיעה המציאות.
ב-7.10 נרצחו כ-1400 בני אדם, כ-240 נוספים נחטפו, ומאז מדינת ישראל נמצאת תחת מתקפה משולבת מעזה, לבנון, סוריה ותימן. גם הטרור הפלסטיני באיו"ש לא פסק.
אבל גם אחרי שארמגדון שכזה התרחש, יש מי שנוברים בארכיון ומחפשים רסיסים שיקשרו אליו את מערכת המשפט המושמצת.

הנה קלמן ליבסקינד.
שלושה שבועות לתוך המלחמה, קלמן כתב טור ובו העלה באוב פסקי דין נושנים של בית המשפט העליון, שבהם הוחלט על הקלה כזו או אחרת בעונשם של מחבלים. כי זה מה שרלבנטי עכשיו, ולא חלילה כישלונה של הממשלה לספק ביטחון לאזרחיה.
כאילו פסקי הדין הם הם הסיבה לאובדן ההרתעה.

הטור של קלמן גרף 3100 לייקים.
נניח רגע להנחה המטומטמת המובלעת בו, כאילו אם רק עונשם של מי שהיו מעורבים בטרור היה מעט חמור יותר, אז מחבלי הנוחב'ה היו נשארים ספונים ומורתעים בבתיהם בעזה.
קחו את כל פסקי הדין שסוכן ה-"משילות" החרוץ שלח לקלמן ושאוגדו לטור המביך שלו, ותסכמו אותם.

כולם ביחד לא מגיעים לפרומיל מההקלות שעליהן הוחלט ב-"עיסקת שליט". די בשיחרורו של יחיא סינוואר, שמערכת המשפט "השמאלנית" שלחה לחמישה מאסרי עולם כדי להאפיל על כל שנות המאסר ששופטי בית המשפט העליון הרחמנים קיצצו בעונשיהם של דגי רקק.
אבל לתקוף את "עיסקת שליט"? מה פתאום. בג"ץ אשם.

כעת תאמרו: "עיסקת שליט" היא היסטוריה. והיא אכן היסטוריה. את הנעשה אין להשיב.
אז שר ההיסטוריה נתן לקלמן הזדמנות נוספת, בדמות עיסקת החטופים הנוכחית. מאות מחבלים ישוחררו במסגרתה לחופשי, ויותירו הרחק מאחור את כל פסקי הדין שקלמן איתר. נמתין בנשימה עצורה לטור הנשכני ביום שישי.

והנה שמחה רוטמן, ממחוללי "הרפורמה המשפטית" שהביאה אותנו להתעסק בסוגיות הרות גורל כמו הרוב שיוגדר ב-"פיסקת ההתגברות", במקום בשטויות כמו ביטחון המדינה ואזרחיה.  
רוטמן ידע להטיח באנשי משרד המשפטים שהמדיניות הנרפית כלפי עבירות הסתה היא היא שהביאה לכך שישראלים נרצחו בפיגועי טרור.

אם רק היו מטפלים כמו שצריך בהסתה לטרור – כמובן, רק הסתה מהצד הפלסטיני – הכל היה נמנע, או לפחות כמה פיגועים קטלניים.
ובכן, במסגרת עיסקת החטופים צפויים להשתחרר גם מי שנכלאו בשל הסתה לטרור. אבל אם אין פרקליטות להעליל עליה, אז שחרור מסיתים לחופשי הוא כנראה פחות בעייתי.

והנה הליצן המשפטי דוד פטר, ש-"הסביר" לכולנו כיצד ההתערבות של בג"ץ (שבפועל כלל לא התערב) גרמה לשחיקת ההרתעה כלפי עזתים שהתקרבו לגדר הגבול עם ישראל.
ובכן, בעיסקה הנוכחית צפויים להשתחרר גם תושבי רצועת עזה. למשל, מחבל שהיה חלק מחוליה של הג'יהאד האיסלאמי, שנשלחה לבצע פיגוע.

ולמשל, עזתי שנכנס לישראל חמוש ברימון, שבתיחקורו ע"י השב"כ "השמאלני" התברר שלא היתה לו כוונה לבצע פיגוע, ובפועל הוא פשוט העדיף את הכלא הישראלי על פני החיים תחת שלטון חמאס.
הם ונוספים כנראה ישתחררו. אבל מי שאשם באובדן ההרתעה זה בג"ץ, שבשנת 2018 דחה עתירות נגד הוראות פתיחה באש.

רוצים עוד?
רק לאחרונה סערה אומת הטוויטר סביב עונש של 12 שנות מאסר שהושת על קטינה שביצעה פיגוע דקירה בשייח ג'ראח.
כמה מילים נכתבו. כמה קצף פה הושאר על הרצפה. ובמסגרת עיסקת החטופים, אותה קטינה צפויה להשתחרר. אבל העיקר שכולם החליפו מהלומות מילוליות לגבי העונש שנגזר עליה.

במסגרת העיסקה, צפויה להשתחרר גם אמו של המחבל שרצח את יהודה דימנטמן ז"ל סמוך לחומש. היא ידעה על כוונת בנה לבצע פיגוע, וגם סייעה בהסתרת כלי הנשק לאחר מכן.
כמה רפש והכפשות נשפכו בתקשורת ובטוויטר על הריפיון הנורא של בג"ץ בהרס בתי מחבלים, כאילו הוא הוא שמונע את חיסול הטרור.

אז הבית נהרס, וזה אפילו לא לקח הרבה זמן. אבל מה כל זה משנה כאשר אמו של מחבל, שאשכרה ידעה על כוונתו לבצע פיגוע, משתחררת לחופשי?
האם כל מנאצי ומגדפי בג"ץ, שכבר שנים מנסים לשכנע אתכם שהוא בעצם האחראי לטרור המשתולל, יכתבו בגנות שרי ממשלת ישראל אפילו חלקיק ממה שהטיחו בשופטים?

אפשר להמשיך הלאה והלאה. אבל נדמה לי שהנקודה ברורה.
כדי לכלוא כל אחד ואחת מרשימת השמות הארוכה נדרשה עבודה קשה של המשטרה, השב"כ, צה"ל, הפרקליטות האזרחית והצבאית, בתי המשפט ושירות בתי הסוהר. ולמרות זאת, אני חי בשלום עם שחרורם של כל אלה, וגם של רבים נוספים. הם באמת לא מעניינים.

התמורה האמיתית שחמאס יקבל "בתמורה" לשחרור מקצת החטופים היא כמובן הפסקת האש. ולגבי זה, כאמור, אין לי יכולת לגבש דעה מושכלת.
אבל בפעם הבאה שבה תקראו ציוץ של ליצן משפטי כזה או אחר, או שתצפו בראיון עם סוכן "משילות" ידען, שיתקפו החלטה "שמאלנית" של מערכת המשפט – בבקשה תעצרו רגע.

תעצרו, ותשאלו את עצמכם:
איך האנשים האלה, שכבר שנים מנסים למכור לנו אגדות שמאלניות על מערכת המשפט, מרשים לעצמם לדבר ברצינות תהומית על "הנזק האדיר" שגורמת איזו החלטה שלא לחקור, שלא להעמיד לדין, שלא להרשיע, להקל בעונש וכו'? איפה כל ההחלטות ביחד לעומת עיסקה "קטנה" אחת?

ויש עוד משהו:
בפועל, את ההחלטה ללכת על העיסקה לא קיבלה הממשלה, ואפילו לא הקבינט. מי שבאמת קיבלו את ההחלטה הם בנימין נתניהו, יואב גלנט ובני גנץ. הם – ורק הם – יודעים את התמונה המלאה, מודעים לכל הפרטים, ומסוגלים לשקול את כל השיקולים.
הם פשוט יודעים הרבה יותר מאיתנו.

כאשר שופט או פרקליט מקבלים החלטה בתיק מסוים – גם הם יודעים הרבה יותר מאיתנו. גם מבחינת העובדות והפרטים הקטנים של המקרה, וגם מבחינת הדין והמצב המשפטי.
לפעמים, גם כאשר החלטה נראית לנו תמוהה – כדאי לזכור שמי שקיבל אותה עשה זאת על סמך מידע שאינו ברשותנו.

אפילו אם הוא משפטן.