קטגוריותפרשת ניסים מור

על פרשת ניסים מור

אתמול, במסגרת פרק ב' של הראיון עם משה סעדה, הוזכר עניינו של הסמפכ"ל לשעבר, ניסים מור (ולא "ניסים אור").
מעבר לכך שההשוואה בין פרטיותה של נפגעת עבירת מין, לבין פרטיותו של מי שנחשד בלקיחת שוחד במסגרת מינוי שופטים, נדמה כי נטען במרומז שמור קיבל "הנחה".

מטעם זה, ככל הנראה, הושמטו *העובדות* לגבי הצעדים וההליכים ש-"המערכת" נקטה נגד מור, כולם בלי יוצא מן הכלל במהלך כהונתו של שי ניצן כפרקליט המדינה, ואחד מהם, כפי שנראה בהמשך, היה צעד חסר תקדים.
תחילה, לא הוזכר שמפכ"ל המשטרה דאז, יוחנן דנינו, *פיטר* את מור בראשית שנת 2015.

כשנה לאחר מכן, החליטה הפרקליטות – כאמור, בראשות שי ניצן – להעמיד את מור לדין פלילי. בספטמבר 2016 הצדדים הגיעו להסדר טיעון, במסגרתו מור הודה במעשים הכרוכים בשלוש פרשיות, והורשע בהפרת אמונים ובהטרדה מינית.
בגזר הדין, בימ"ש השלום השית על מור 400 שעות שירות לתועלת הציבור בלבד.

הפרקליטות – כאמור, בראשות שי ניצן – לא ויתרה, וערערה לביהמ"ש המחוזי על קולת העונש.
הערעור נדחה בדעת רוב, ועונשו של מור נותר בעינו. ואז, החליטה הפרקליטות – כאמור, בראשות שי ניצן – לנקוט בצעד חסר תקדים: היא הגישה בקשת רשות ערעור לביהמ"ש העליון, *ביחס לחומרת העונש בלבד*.

ולמה זה כל כך חריג?
לפי הדין, כל אחד מהצדדים להליך פלילי – המדינה והנאשם – יכול לערער בזכות על ההרשעה, הזיכוי או העונש.
אבל, אם ההליך נוהל תחילה בבימ"ש שלום, והערעור התברר בביהמ"ש המחוזי – אין זכות להגיש ערעור נוסף לביהמ"ש העליון. צריך לבקש *רשות* כדי לקיים דיון שלישי בתיק.

באופן כללי, המדינה מגישה מעט מאוד בקשות רשות ערעור. בנוסף, לפי ההלכה שקבע ביהמ"ש העליון, כדי שתינתן רשות ערעור ויתקיים דיון ב-"גלגול שלישי" – מבקש הרשות צריך להצביע על שאלה משפטית מיוחדת, או על עיוות דין משמעותי.
לכן, נדיר מאוד שמתקבלת בקשת רשות ערעור שנוגעת לעונש בלבד.

והנה, דווקא בעניינו של ניסים מור, החליטה הפרקליטות – לא נזכיר שוב מי עמד בראשה וקיבל את ההחלטה – להגיש, לראשונה ולאחרונה אי-פעם (למיטב ידיעתי) בקשת רשות ערעור על מנת להחמיר את עונשו של ניסים מור.
זאת, בעיקר בשל תפקידו הבכיר של מור כסמפכ"ל, והמסר המשפטי והחברתי הכרוך בפרשה.

בקשת רשות הערעור התקבלה (קרא, בהסכמת סולברג וגרוסקופף), ועונשו של מור הוחמר ל-4 חודשי מאסר, לריצוי בדרך של עבודות שירות (לא להתבלבל עם שירות לתועלת הציבור, שהן משהו שונה לגמרי).
לדעתי, קצת מוזר שכל זה לא הוזכר בכתבה, ועוד יותר מוזר לרמוז שמישהו עשה הנחות לניסים מור.
ערב טוב.